Miért lépett vissza Gyurta Dániel?
sportforum.hu 2005.08.20. 16:22
Túl közel vannak még a 2004-es, athéni nyári olimpiai játékok eseményei ahhoz, hogy ne emlékeznénk élénken az akkor alig 15 éves Gyurta Dániel hangos sikerére. A Jövő SC már évekkel korábban és folyamatosan oroszlánkörmeit mutogató ifjú tehetsége úgy lett ezüstérmes, hogy akár még előbb is végezhetett volna.
Miért lépett vissza Gyurta Dániel? 2005 jún. 28 13:25 - Forrás: sportforum.hu - Jocha Károly
Túl közel vannak még a 2004-es, athéni nyári olimpiai játékok eseményei ahhoz, hogy ne emlékeznénk élénken az akkor alig 15 éves Gyurta Dániel hangos sikerére. A Jövő SC már évekkel korábban és folyamatosan oroszlánkörmeit mutogató ifjú tehetsége úgy lett ezüstérmes, hogy akár még előbb is végezhetett volna. Úszó Vb, Montreal: Hackett-Phelps különcsata várható
Nem vitás, egészen kivételes tehetségről van szó, akitől a történtek után majd mindenki még fényesebb folytatást remélt. Ez a folytatás olyannyira elmaradt, hogy ezekben a napokban-hetekben Gyurta Daniért inkább aggódni kell, mint örömködni a vele történtek felett.
A történet – mondhatni – tipikus. Gyurta esetében is bebizonyosodott ugyanis, hogy egy bizonyos szintre eljutni, oda felkapaszkodni sokkal könnyebb, mint az illetőnek ott stabilan megvetnie a lábát, hogy azután egy újabb, mély lélegzettel elindulhasson a még magasabb csúcsok felé.
Mi is történt valójában? Egy sikeres olimpiát követően elkezdődtek az ilyenkor elkerülhetetlen ünnepségek, egymást követték a protokolláris kötelezettségek, az élménybeszámolók, a szponzorok kedvét kereső fellépések, találkozások. Ismerve a magyar viszonyokat, kijelenthető: ezek a programok bizonyos szintig hasznosak és egyben elkerülhetetlenek is. Ám az is igaz, hogy ezeket a kampányokat a korábbi bajnokok és olimpiai érmesek is túlélték, ha az őket körülvevő, értük felelős vezetők, szakemberek idejében megálljt tudtak parancsolni, s ha kellett, akár adminisztratív eszközökkel is közbeléptek.
Szeretném hangsúlyozni, amit már fentebb is megtettem egyszer: bizonyos szintig. Ez a két szó meghatározó erővel bír – ellenkező esetben ugyanis felborul az oly nehezen kialakított és felettébb kényes egyensúlyi állapot, amely egy ilyen, szellemileg, fizikailag és érzelmileg egyaránt még fejlődésben lévő emberkénél fokozottan törékeny. Lehetne itt még sok mindenről beszélni, de leginkább a mérték és az érték kapcsolatáról. Arról, hogyan is függ össze a két kategória egymással? Egy bizonyos határon túl ugyanis az ”elméretezés” visszafordíthatatlan reakciókat indít el a másik oldalon, az értékek oly nehezen megszerezhető, és legalább ennyire nehezen megtartható birodalmában.
 |
Gyurta Dániel és Széles Sándor a kevésbé rossz megoldást választották | |
Tudom, sokan neheztelni fognak azért, mert kijelentem: Gyurta Danival kapcsolatosan többen is durva hibát, hibákat követtek el. Az olimpiát követő egy-két hónapos lazítást senki nem nehezményezheti. Ami utána jött, azt már sokkal inkább. Maradjunk a legszembeötlőbb szarvashibánál: mit keresett Dani a „Barátok közt” című, erősen megkérdőjelezhető színvonalú tévéfilmsorozat forgatásán? Lehet, sokak számára ez a szórakozás csúcsa, bár ez sem egyértelműen örvendetes. Ám legyen, mindenki szíve joga szerint szórakozik. Egy ekkora tehetségnek azonban – akinek az olimpiai aranyérem is lebeghet a szeme előtt – legalábbis nagyon kétes értékű vargabetű az ilyen és hasonló közszereplés. Tudomásul kell venni ugyanis, hogy ma már a lehető legaprólékosabban be van tervezve minden egyes, leendő világklasszis ideje. Ebbe a keretbe nem férnek bele a hónapokon át tartó programok, amelyek azután csak az edzés, a tanulás vagy éppen az alvás idejét és intenzitását csökkenthetik.
Tetszik, nem tetszik, immár tényként kell beletörődni: a 2005-ös esztendő elveszett az olimpiai ezüstérmes Gyurta Dani számára. A tény önmagában is éppen elég szomorú. Ám amit az utóbbi napokban a szerencsétlen sráccal eljátszattak, az mindennek a teteje volt. Már a bajnokság előtt ment a nyilatkozatháború: Gyurta indul, Gyurta nem indul, Gyurta teljesíti a szintet, vagy sem? Ha igen, ha nem, beszavazzák az utazó keretbe, mert meg kell adni neki a lehetőséget…Azért halkan megkérdezném: egy stopperrel mérhető sportágban ha valaki ötödik lesz hazája bajnokságán, akkor az alig egy hónap múlva esedékes világbajnokságon mihez kapja meg a lehetőséget? Legfőképpen ahhoz, hogy egy, az ő szintjéhez mérve feltehetően harmatgyenge produkcióval sajátmagát döngölje bele végképp a betonba…
Szerencsére a szövetségi okoskodások, kemény pressziók ellenére a korábban nyilvánvalóan több hibát is elkövető edző, Széles Sándor elővette a jobbik eszét és minden erőlködés-ráhatás dacára elfogadtatta tanítványával a lehetséges legkisebb rosszat, a Vb-től való távolmaradást. Így csak a kisebb rossz történik meg. Az viszont nyitott kérdés: sikerül-e Gyurtát újra felépíteni, s ha igen, mekkora áldozatokra lesz ehhez szükség?
(Fotó: Jocha Károly)
|