Az úszás több, mint sport
Lovas Katalin 2005.08.22. 09:31
és akkor most az előbbinek a szöges ellentéte meggyugtatásul...:))) reméljük, hogy ebben több az igazság...
Az úszás több, mint sport
Ahogy a csecsemő mozog a vízben, pontosan megmutatkozik, mennyire megmozgatja minden izomrostját az úszás. Ez képeződik le azután a különböző úszásnemekben is.
A sportolás alatt általában valamilyen erős fizikai terhelést jelentő tevékenységet értünk, ráadásul a különböző sportágak általában nem egyenletesen terhelik a különböző testrészeket, azaz általános fizikai erőnlétünk megőrzéséhez többféle sportágat is űzni kéne. Kinek van erre ideje, s ereje?
Van azonban egy sportág, amit nem is kell feltétlenül "sportszerűen", csak némi rendszerességgel űzni, egyenletes terhelést jelent a testnek, s nem is "csak" fizikai állapotunkat javíthatja, hanem többféle, belső szervi bajra is jótékony, gyógyító hatást gyakorol. Külön, lelki élvezetet jelent, hogy kapcsolódik az ember legősibb, életet adó közegéhez a vízhez.
Talán már kitalálták, az úszásról van szó. Nem lehet elég korán elkezdeni, s amíg élünk, s egy kicsit is mozogni tudunk, nem is kell abbahagyni. Milyen szenzációt keltett néhány évtizede, mikor - véletlenül - felfedezték, hogy a néhány hónapos csecsemő kitűnően mozog, "úszik" a vízben! Pedig a magyarázat egyszerű: a magzat vízben él, abban nő fel, az úszás ösztöne így velünk születik.
Ahogy a csecsemő mozog a vízben, pontosan megmutatkozik, mennyire megmozgatja minden izomrostját az úszás. Ez képeződik le azután a különböző úszásnemekben is.
Az izomzat megmozgatása és karbantartása mellett azonban az úszásnak kifejezett gyógyító hatása is van.
Kisgyermekkorban az agyi eredetű mozgás koordinációs problémák az úszással jelentősen javíthatók. A hirtelen növő gyermekeknél gyakori probléma a kezdődő gerincferdülés, mely tartáshibából ered a leggyakrabban. Korrigálásra is - főleg a kezdeti stádiumban - az úszás a leggyakrabban javasolt sport.
A különböző gerincbántalmak mindenkit utolérnek előbb-utóbb. Megelőzésként is, kezelésként is a rendszeres úszás, főleg háton, kitűnő ellenszer.
Egyes légzőszervi betegségekben (pl. atszma) szenvedőknek is sokat segíthet az úszás: a hűvös, párás levegő, illetve a tüdő intenzív használata tágítja a hörgőket, s könnyebbé teszi a légzést.
Ámbár még mindig sajnálatosan kevés az uszoda, ahová fiatalok és idősek rendszeresen eljárhatnak, de számuk - éppen a víz frissítő, gyógyító hatásának előtérbe kerülésének köszönhető fejlesztések miatt - növekedésnek indult. S nem csak gyerekkorban lehet megtanulni úszni. Akinek akkor kimaradt, még most sem késő elkezdeni.
|