TÚL NAGY LEHET A PEKINGI CSAPAT
pepe 2005.10.02. 11:37
Hosszú idő után az első, pozitív hangulatú sportági konzultáció zajlott a Magyar Olimpiai Bizottságnál, amikor az úszók számoltak be az aktuális helyzetről. Ruza József főtitkár elmondta, hogy sportdiplomáciai offenzívájuk újabb sikert hozhat, „lehet, hogy meglesz a Grand Slam, azaz elképzelhető: a junior és a felnőtt Eb után 2007-ben a rövidpályás Európa-bajnokságot is mi rendezhetjük meg.”
Ez azért is fontos, hogy a tekintélyes szponzorcsapat ezen esemény ürügyén továbbra is a sportág mellett maradjon, s támogatásuknak hála minden eddiginél nagyobb létszámú keretet tudjon „tűzben tartani” a szövetség (amely szinte példa nélkül álló módon személyre lebontott statisztikát vezet, hogy egy-egy versenyzőre mennyit költenek egy szezon alatt, s ezért „cserébe” milyen eredményeket szállít az illető). Az úszóké egyébként az egyik legtekintélyesebb olimpiai keret, az első szűkítés után 33 férfi és 32 lány szerepel potenciális pekingi indulóként (ennyien úszták meg a tavalyi olimpiai kvalifikáció B-szintjét).
A játékok közeledtével természetesen tovább szűkítik majd a keretet: hogy tényleg a legjobbak készülhessenek tovább, abban sokat segít, hogy Gyárfás Tamás a LEN Büro tagjaként elérte, a budapesti Eb-n is alkalmazzák a rövidpályás kontinensversenyeken érvényes szabályt, azaz egy számban négy versenyző indulhat, de az előfutamból csak az adott nemzet két legjobbja léphet tovább. (Így könnyebb lesz válogatni, hiszen nagy viadalon derülhet ki, kik a legjobbak.) Szakmai problémát jelent, hogy míg 2006-ban egymást érik a világversenyek (emiatt nagy valószínűséggel úszóink nem vesznek részt a jövőre első alkalommal kiírt ifi világbajnokságon, Rióban), addig 2007-ben az áprilisi, melbourne-i vb az egyetlen nagy esemény, azaz a pekingi olimpiáig – illetve az azt közvetlenül megelőző eindhoveni Eb-ig – már nincs komolyabb erőfelmérő. A magyar szakvezetők azt remélik, vagy a LEN hozza egy évvel előbbre az Eb-t, vagy a honi szövetség 100 éves évfordulója ürügyén sikerül rendezni egy rangos viadalt. Egyébiránt a felkészülést semmi nem hátráltatja, legjobbjaink Sierra Nevadában, illetve Pretoriában készülhetnek magaslaton, de természetesen a szokványos itthoni edzőtáborok sem maradnak el. A konzultáción szóba került Gyurta Dániel visszaesése, akivel kapcsolatban Kiss László szövetségi kapitány elmondta, az idei megbicsaklása azért történt, mert edzője túl sokat úszatta mellen. A többi úszásnemben mutatott javulása azt jelzi, fizikálisan felkészült, azaz érett az újabb nagy eredményekre, fő számában technikai problémák miatt nem tudott úgy teljesíteni, mint Athénben. Hogy úszósportunk előre lépett az idén, azt az 56 korosztályos országos rekord bizonyítja – átlagosan 30 alatt szokott lenni ez a szám -, Cseh László négy Európa-csúcsa pedig önmagáért beszél. Cseh ürügyén egyébként előkerültek a TUE-engedély körüli gondok (és a nemtelen vádaskodások is), ám elhangzott: az asztmával küzdő világbajnok papírjaival semmiféle gond nincs – csupán Cseh számára jelentett gondot a pollenidőszak, minthogy a szokványosnál többször kellett ősszel a gyógyszeréhez nyúlnia. Güttler Károly juniorkapitány ehhez hozzátette: „Muszáj hangsúlyozni, hogy ellentétben több vetélytárssal – így az érintett amerikaiakkal –, Lacika nem a rajt előtt szokta a fújókát előkapni a köpenyzsebéből, aztán az orrába spriccelni, hogy táguljon tüdő, kizárólag akkor, ha tényleg baja van. Nyáron nem volt rá szüksége, szeptemberben viszont többször is elő kellett vennie.” Végül, a pekingi játékokkal kapcsolatban elhangzott: néha a túlzottan nagylétszámú csapat is gond egy olimpián, mert nehéz minden versenyzővel megfelelő szinten foglalkozni (edzéseken, gyúrószobában), épp ezért a MOB részéről Köpf Károly sportigazgató megerősítette: a kvalifikáció megszerzése nem jelenti az automatikus kiküldetést, csak az utazik 2008-ban, akit a szövetség javasol.
A műugróknál már nem ennyire jó a helyzet: a legnagyobb reménység, Hajnal András megélhetési gondokkal küzd (bár van diplomája), holott a budapesti Eb óriási lehetőség a kiugrásra. A szövetség elnöke, Vereczkei Zoltán elmondta, jelenleg nem tudják számára garantálni a biztos megélhetést csak a műugrásból, holott Hajnal egyike azon keveseknek, aki valamennyi ugrást tökéletesen tudja, sőt, az egyik variációt rajta kívül csak hárman képesek bemutatni a világon. Ám a minőségnek a mennyiséggel kéne párosulnia, azaz több edzésen kellene résztvennie, több versenyen kellene indulnia, hogy az Eb-n és később, az olimpián is remekelhessen. A MOB, valamint az NSH képviselője ígéretet tett arra, hogy igyekeznek megoldást találni a rendkívül tehetséges versenyző gondjainak enyhítésére. Örömteli, hogy az utánpótlásban több nagy reménység készül – igaz, az egyikükről elmondták, súlyproblémája van: túl könnyű, a deszka egyelőre alig hajlik meg alatta… – az azonban kevésbé, hogy nincs fedett létesítmény, azaz a gyerekek többségétől legkésőbb októberben hosszú hónapokra el kell köszönni, ami nem könnyíti a sportág helyzetét. Jó hír viszont, hogy húsz év után végre van egy olyan kellően magas tornaterem – a BVSC területén -, ahol normális szárazföldi edzéseket lehet tartani. Most már azért szorítanak a műugrók, hogy a budapesti Eb-re épülő új torony időben megépüljön, de hogy a kivitelezési munkái ne akadályozzák a jelenlegi medence használatát.
|